ЧОП МАЛИЙ

Zingel streber (Siebold, 1863)

Таксономічна належність

Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Окуневі (Percidae). Один з 3-х видів роду, один з 2-х видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду

Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні

Бас. Дунаю та Вардару (Балканський п-ів). В Україні ендемік бас. Дунаю.

Чисельність і причини її зміни

Нечичсленна. Причинами цьго є порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води та надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення

Прісноводний жилий вид гірських та передгірних глибоких ділянок річок з швидкою течією, чистою, добре насиченою киснем водою та з кам'янистим, піщаним або глинистим дном. Статевозрілим стає в 2-3 роки. Нереститься в березні-травні в місцях з дрібнокам'янистим дном і залишками торішньої рослинності. Плодючість до 5 тис. ікринок; ікра дрібна, клейка. Живиться придонними організмами, зокрема, личинками комах, червами, зрідка ікрою та мальками інших риб.

Морфологічні ознаки

Тіло видовжене, веретеноподібне, спина пласка, боки заокруглені, черево від початку рила до анального отвору теж пласке. Бічна лінія повна, іноді поширюється й на хвостовий плавець. Хвостове стебло довге, тонке. Два спинні плавці розділені невеликим проміжком. Хвостовий плавець без виїмки, його лопаті дещо заокруглені. Голова відносно довга, у профіль трикутна. Рот нижній, невеликий. На щелепах є дрібні, щетинкоподібні зуби. Довжина тіла 18-20 см, маса до 200 г. Тривалість життя до 8 років. Загальне забарвлення тіла жовтаво-буре. Спина темно-коричнювата, черево світло-сірувате. На боках тіла навскоси від спини до черева розміщуються по п'ять чорних смужок. Плавці жовтаво-сірувавті. Спинні плавці та лопаті хвостового плавця темніші, ніж грудні, черевні та підхвостовий плавці.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Треба виділити на річках заповідні акваторії, де охоронялися б реофільні комплекси риб, у тому числі і чіп малий.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення

Через незначну чисельність та невеликі розміри промислового значення не має.

Основні джерела інформації

Турянин, 1982; Щербуха, 1982; Вилер, 1983; Волошкевич, 1999; Мовчан, 2001; Чередарик, Хлус, Скільський, 2001; Харченко, Карпезо, Ляшенко, 2003.

Автор: А.Я. Щербуха


    фейсбук

    Останні матеріали