AMI ВЕЛИКА

Ammi majus — дворічна (в культурі — однорічна) трав'яниста рослина родини селерових (зонтичних), 100—120 см заввишки. Стебло прямостояче, порожнисте, галузисте. Листки складноперисторозсічені. Суцвіття — складний зонтик. Квітки дрібні, білі, 5-пелюсткові, двостатеві. Плід — двосім'янка.

Поширення

В дикому стані поширена здебільшого в Середземномор'ї. На Південному узбережжі Криму трапляється як здичавіла. Цвіте у липні — серпні, плоди достигають у серпні — вересні.

Заготівля і зберігання

Заготовляють плоди (Fructus Ammi maj-ris), які достигають у серпні — вересні. Плоди підсушують під наметом або на відкритому повітрі, розстилаючи їх на брезентах тонким шаром (3—5 см) і періодично перегортаючи. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — до 4 років.

Хімічний склад

Плоди А. в. містять фурокумарини з групи псоралену (ізопімпінелін, бергаптен, ксантотоксин, імператорин, ізоімператорин, мармезин, мармезинін) та з групи ангеліцину (ізобергаптен). У траві А. в. є ті самі сполуки, що й у плодах, але в менших кількостях.

Фармакологічні властивості і використання

Лікувальні властивості А. в. відомі давно. Уже в 13 столітті арабські лікарі застосовували екстракти з цієї рослини для лікування лейкодерми. Але побічні явища, які при цьому виникали, наприклад, запалення нирок, печінки тощо, обмежували використання рослини. З насіння А. в. виробляють препарат аміфурин з порівняно невисокою гострою токсичністю, відсутністю місцево-подразнювальних властивостей і суттєвого впливу на артеріальний тиск, діяльність серця, частоту і ритм дихання. До складу аміфурину входять фурокумарини бергаптен, ксантотоксин та ізопімпінелін. Препарат виявляє фотосенсибілізуючу дію та невисоку спазмолітичну активність, і в поєднанні з дозованим ультрафіолетовим опромінюванням (УФО) використовується для лікування вітиліго, псоріазу, гніздового і тотального полисіння. При лікуванні полисіння аміфурин за своєю активністю перевершує зарубіжний препарат меладинін. Висока терапевтична ефективність спостерігається при лікуванні полисіння шляхом комбінування аміфурину з прополісом.

Лікарські форми і застосування

При псоріазі приймають всередину по одній — півтори таблетки за 2 години до УФО і одночасно за 1 годину до УФО змащують уражені ділянки 0,3 % розчином .


    фейсбук