(голубець, водяника чёрная)

Empetrum nigium — вічнозелений, дуже галузистий сланкий кущик родини водянкових, 20—60 см завдовжки. Листки чергові, 3—5 мм завдовжки і близько 1 мм завширшки, видовжено-еліптичні, шкірясті, з загорнутими наспід краями. Квітки одностатеві, дрібні, темно-червоні, одиничні в пазухах листків поблизу верхівки гілочок. Плід — чорна ягодоподібна кістянка. Цвіте у травні — червні. Плоди достигають у серпні.

Поширення

Трапляється в Карпатах на субальпійських та альпійських луках, на торфових болотах, зрідка — в соснових лісах.

Сировина

Використовують усю надземну частину рослини (зрізують під час цвітіння і на початку плодоутворення) і плоди (в період їхньої повної стиглості). Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Усі частини рослини містять великий набір біологічно активних речовин: облистнені пагони — андромедотоксин, дубильні речовини, флавоїди (468 мг % ), урсолову кислоту; листки — елагову і кавову кислоти, кверцетин, ціанідин, кемпферол, ізокверцитрин, рутин і каротин; плоди — аскорбінову кислоту (9—47 мг %), антоціани і флавоноїди.

Фармакологічні властивості і використання

В народній медицині настій або відвар облистнених пагонів використовують при головному болі, нервових захворюваннях, епілепсії, паралічах, як засіб, що заспокоює і знімає втому, та як в'яжучий засіб при цинзі і проносі. Протиспазматичну дію і вплив препаратів В. ч. на центральну нервову систему підтверджено експериментально. Плоди використовують свіжими або у вигляді відварів як протицинготний і сечогінний засоби.

 


    фейсбук