Polygonum persicaria — однорічна трав'яниста рослина родини гречкових. Стебло в нижній частині підведене або пряме від основи, гіллясте, рідше — просте, 30—100 см заввишки. Листки широко ланцетні, поступово загострені, з верхнього боку — з темно-коричневою плямою або без неї. Листки піхви (розтруби) вкриті щетинками, щільно обхоплюють стебло, по краю — з довгими рясними війками. Квітки — в густих, недовгих колосках, здебільшого рожеві, рідше — білі. Плід — горішок. Цвіте з червня до вересня.

Поширення

Росте по берегах річок, на різних вологих місцях по всій території України.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують траву (Herba Polygoni persicaгіае), яку заготовляють у період цвітіння рослини. Зрізають вкриті листям квітконосні стебла. Пожовкле листя і грубі частини стебла відкидають. Сушать у затінку на відкритому повітрі, в добре провітрюваних приміщеннях або в сушарках при температурі 40—50°. Сухої сировини виходить 25 — 27 %. Строк придатності — 2 роки. Аптеки відпускають сировину.

Хімічний склад

Трава містить флавоноїди (авікулярин, гіперозид, кверцитрин та інші), дубильні речовини (1, 5%), антраглікозиди, вітаміни (рутин, аскорбінова кислота), органічні кислоти, слиз, флобафени, ефірну олію (0, 05 % ), цукри тощо.

Фармакологічні властивості і використання

В народній Медицині відвар трави використовують для лікування ран, виразок, лишаїв та висипів на шкірі, ним полощуть горло при ангіні й ларингіті. Свіжу потовчену траву прикладають до потилиці при голошому болі. Для лікування ран використовують і свіжий сік рослини.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО— настій трави (дві столові ложки трави на 200 мл окропу) по 1 столовій ложці 3 рази на день; настойку трави (15 г на 200 мл горілки) по 30—40 крапель 2 рази на день; суміш трави Г. п., звіробою звичайного і вовчуга польового (по 15 г), листя подорожника великого (10 г), квіток ромашки лікарської (10 г), трави хвоща польового і сухоцвіту багнового (по 10 г), кори крушини ламкої (10 г) готують як настій (10 г суміші на 200 мл окропу) і п'ють по третині склянки 3 рази на день при геморої. ЗОВНІШНЬО — настій трави (1 столова ложка на 200 мл окропу) для обмивань, полоскань і спринцювань (спринцювання проводять 1—2 рази на день розчином, приготовленим шляхом розведення 100 мл настою на 1 л кип'яченої води).


    фейсбук