Teucrium polium — невеликий (15—35 см) галузистий півкущик родини губоцвітих. Листка супротивні, видовжено обернено-яйцевидні або видовжено-лінійні, до основи клиновидно звужені, сидячі, з більш-менш загорнутими зубчасто-пилчастими краями; покривні листки майже лінійні. Квітки двостатеві, неправильні, у малоквіткових несправжніх кільцях, скупчених на кінцях гілок в овальні головки, що утворюють складне суцвіття: чашечка дзвониковидна, при основі коса, з десятьма жилками і п'ятьма коротшими за трубочку зубцями; віночок двогубий, жовтувато-білий, удвоє довший за чашечку, з майже голою трубочкою і видовженою, зовні густо опушеною губою. Плід складається з чотирьох однонасінних горішковидних часток. Цвіте з липня до вересня.

Поширення

Самосил білоповстистий росте в південній частині Лісостепу (зрідка), в Степу і Криму на кам'янистих, переважно вапнякових і крейдяних відсло-неннях, іноді на приморських черепашкових насипах.

Заготівля і зберігання

Для лікарських потреб використовують траву самосилу (Herba Teucriipolii), яку заготовляють в період цвітіння рослини. Зібрану сировину сушать на вільному повітрі в затінку або в приміщенні, яке добре провітрюється. Штучне сушіння проводять при температурі, не вищій за 45°. Сухої трави виходить 25 % . Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Трава самосилу білоповстистого містить смолисті речовини (до 6 % ), таніни, глікозиди, флавоноїди, гірку речовину пікрополін та ефірну олію, основною складовою частиною якої є борнілацетат.

Фармакологічні властивості і використання

Настій трави самосилу білоповстистого має в'яжучі й антимікробні властивості й з успіхом застосовується при геморої, діареї, болях у шлунку та кишечнику. В сумішах з іншими рослинами самосил застосовують при медикаментозному дерматиті й фурункульозі.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 столові ложки сировини на 500 мл окропу, настояти 1 годину, процідити) по півсклянки 4 рази на день до їжі; дві столові ложки суміші (порівну) трави самосилу білоповстистого, парила звичайного і хвоща польового, пелюсток троянди дамаської та листя подорожника ланцетолистого настоюють одну годину на 500 мл окропу, проціджують, охолоджують і п'ють по півсклянки 4 рази на день до їжі при медикаментозному дерматиті; дві столові ложки суміші трави самосилу білоповстистого і парила звичайного (по 10 г) та коренів лопуха справжнього (50 г) варять 5 хвилин у 500 мл окропу, проціджують, охолоджують і приймають по півсклянки 4 рази на день до їжі при фурункульозі.


    фейсбук