Dolerus ciliatus Konow, 1891

Таксономічна належність
Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчас-токрилі (Hymenoptera), родина — Справжні пильщики (Tenthredinidae).

Природоохоронний статус
Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні
Ареал охоплює пд. Сх. Європи, Малу Азію, Кавказ і Закавказзя (Вірменію), степову частину Казахстану. Понтійський вид. В Україні ізольовані популяції виявлено на сх. степової зони та у Криму.

Чисельність і причини її зміни
Незначна (поодинокі особини). Причини зміни чисельності не з'ясовані (можливо, скорочення площ, зайнятих степовою рослинністю).

Особливості біології та наукове значення
Дає одну генерацію на рік. Літ самців — у березні-квітні, на півночі ареалу — до середини травня. Самки короткокрилі, не літають, відкладають яйця у листки дикорослих злаків (типчак, костриця та ін.). Живлення личинок відбувається у кінці квітня-травні. На третьому тижні розвитку личинки заляльковуються в комірці у поверхневому шарі ґрунту, де й зимують.

Морфологічні ознаки
Тіло суцільно чорне. Тулуб, крила та ноги вкриті блідо-сірими щетинками. Коліна ніг більш-менш широко руді. Крила дуже короткі, покривають лише перші два членики черевця, буруваті. Сегменти черевця з білою облямівкою. Довжина тіла — 5-6,5 мм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Не здійснювалися. Треба докладніше вивчити особливості біології виду, виявити і взяти під охорону місця його перебування. Охороня-ється у заповіднику «Хомутовський степ».

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення
Відомостей немає.

Основні джерела інформації
Керенский, 1926; Єрмоленко, 1975; Желоховцев, 1988; ЧКУ, 1994.


    фейсбук