Andrena (Poliandrena) ornata Morawitz, 1866

Таксономічна належність
Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчас-токрилі (Hymenoptera), родина — Андреніди (Andrenidae). Один із 33 видів палеарктично-палеотропічного підроду Poliandrena всесвітньо поширеного роду Andrena (близько 1500 видів). Один із 170 видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус
Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в україні
Відомий з Волгоградської, Самарської та Оренбурзької обл. Росії, Карагандинської, Цілиноградської обл., Західно-Казахстанського й Південно-Казахстанського країв Казахстану, Башкирії, Малого Кавказу. В Україні знай-дений лише в Криму (Казантипському ПЗ та на мисі Чауда).

Чисельність і причини її зміни
Дуже рідкісний вид. Чисельність знижується через різке зменшення степових ділянок, викошування кормових рослин або випасання на них свійських тварин.

Особливості біології та наукове значення
Вид має 2 генерації, літає з початку травня до середини вересня. Перерва між генераціями припадає на липень. Трофічні зв'язки: перша генерація зустрічається на квітках різноманітних рослин, а друга — на квітках Crinitaria villosa (L.) Grossh. Гніздування не відоме.

Морфологічні ознаки
Довжина тіла самки 10-11 мм. Тіло чорне, блискуче. Крила слабко затемнені. Наличник випуклий, посередині блискучій. Опушення голови, грудей і боків тергумів біле або сіро-біле, довге і рідке, іноді з домішкою темних волосків. Середина щитка майже не опушена, блискуча. 2 та 4 тергуми самок на боках з чіткими білими плямами з волосків, довжина яких зменшується від другого до четвертого. Апікальні краї стернумів мають бахромку з білих довгих волосків. Гомілкова сумка сірувато-біла з чорними або коричнево-чорними волосками на вершинному краї. Анальна торочка коричнева до чорної, з домішками сірувато-білих волосків на боках. Наличник самця світло-жовтий, вкритий густими сніжно-білими волосками, білі плями на тергумах не такі чіткі, як у самок, краї тергумів майже прозорі. Довжина тіла самця 9-10 мм.

Режим збереження популяції та заходи з охорони
Охороняється в Казантипському ПЗ. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду та охороняти його кормові рослини.

Господарське та комерційне значення
Має значення як запилювач різних видів степових рослин. У комерційних цілях не використовується.

Основні джерела інформації
Gusenleitner, Schwarz, 2002; Радченко, Иванов, Будашкин, 2005; Радченко, 2005.


    фейсбук