АКОНІТ ДЖУНГАРСЬКИЙ (Аконіт каракольський)

Aconitum soongaiicum, синонім — A. karakolicum — багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Кореневище складається з великих конусовидних коренебульб, що зрослися в ланцюжок. Стебло пряме, голе або у верхній частині опушене, 70— 130 см заввишки. Листки черешкові, голі, пальчастороздільні, округло-серцевидні. Квітки зигоморфні, синьо-фіолетові, зібрані в китицю. Плід — збірний, з 3 листянок. цвіте у липні — серпні.

Поширення

Росте в альпійському поясі на схилах і по берегах річок у горах Тянь-Шаню; поблизу озера Іссик-Куль.

Заготівля і зберігання

Використовують коренебульби, зібрані восени. З 4 кг сирих коренебульб одержують 1 кг сухих. У народній медицині, крім цього, використовують траву (Herba Aconiti), заготовлену до цвітіння рослини. Сушать сировину в затінку: на горищах або під наметами. Зберігають у добре провітрюваних приміщеннях. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Коренебульби А. д. містять алкалоїди (1,2 — 3,4 % ), органічні кислоти, кумарини (0,3%), крохмаль. До складу алкалоїдів входять аконітин (0,6 % ), аконіфін, ацетилзонгорин, ацетилзонгорамін, ацетилнапелін, зонгорин, зонгорамін, ізоболдин, караколін, караколідин, неолін, норзонгорин, напелін, феніл, нафтиламін. У надземних органах виявлено алкалоїди, флавоноїди, аскорбінову кислоту тощо.

Фармакологічні властивості і використання

А. д. виявляє виражену болетамувальну дію. Виявлено й антимікробні та протипухлинні властивості рослини. Зовнішньо у вигляді мазі або внутрішньо у вигляді настойки А. д. використовують як болетамувальний засіб при ревматизмі, невралгіях, мігрені, зубному болю та при інших захворюваннях. У народній медицині А. д. використовують і при туберкульозі легень, при простудних захворюваннях та ішіасі. Відоме також використання його при злоякісних новоутвореннях (внутрішньо і зовнішньо).

Лікарські форми і застосування

Застосовують А. д. у вигляді настойки під наглядом лікаря і під його особисту відповідальність. За даними болгарських вчених, терапевтична доза аконітину, як найтоксичнішого алкалоїду,—0,02 — 0,03 мг 2 — 3 рази на добу. При заготівлі, зберіганні й використанні А. д. (як і інших аконітів) слід пам'ятати, що це смертельно отруйна рослина! При перших ознаках отруєння (відчуття оніміння язика, лиця і всього тіла, печіння в грудях і животі, нудота, блювання) необхідно негайно викликати швидку допомогу, а потерпілому надати першу допомогу.


    фейсбук