АЛОЕ ДЕРЕВОВИДНЕ (столітник, алоэ древовидное)

Aloe arborescens — багаторічна вічнозелена рослина родини лілійних. Стебло дерев'янисте, кільчасте. Листки чергові, мечовидно-видовжені, м'ясисті, з восковим нальотом і шипуватим краєм. Квітки оранжеві, зібрані в китицю. Плід — коробочка.

Поширення

Батьківщина А. д. — Південна Африка. В Україні вирощують у відкритому грунті (Грузія, Середня Азія) і як кімнатну та оранжерейну декоративну рослину.

Сировина

Використовують розвинені листки і сік з них.

Хімічний склад

Сік А. д. містить антраглікозиди (алоїн, наталоїн, рабарберон, гомонаталоїн), антрахінони емодин і хризофанол, смолисті речовини, ферменти і вітаміни; є сліди ефірних олій.

Фармакологічні властивості і використання

Препарати А. д. виявляють проносну, протизапальну, ранозагоювальну, бактерицидну і жовчогінну дію, вони поліпшують апетит, підвищують імунорезистентність організму. Свіжий сік А. д. використовують як послаблюючий та жовчогінний засіб, при ентероколіті, гастроентериті та хронічному гастриті зі зниженою кислотністю, закапують у ніс при гострому риніті (по 5—8 крапель), для підвищення стійкості організму до інфекційних захворювань, для лікування опіків, гнійних ран, лишаїв і трофічних виразок. Компреси з соком А. д. призначають при туберкульозі шкіри, вовчанці, променевому дерматиті голови, епітеліомі. Тампони, змочені соком алое, вводять у піхву при ерозії шийки матки. Подрібненими листками з соком лікують пародонтоз. Цілі листки, попередньо очищені від шкірки, прикладають до мозолів. Лінімент алое використовують для профілактики і лікування уражень шкіри при променевій терапії. Сироп алое з залізом (стимулятор кровотворення) показаний при гіпохромній анемії, після виснажливих хвороб або інтоксикації. Рідкий екстракт А. д. для ін'єкцій використовують при лікуванні хвороб очей (блефарит, кератит, ірит тощо), хронічного гастриту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, бронхіальної астми.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — сік алое (Succus Aloes) по чайній ложці 2—3 рази на день са 30 хв до їжі; рідкий екстракт алое (Extractum Aloes fluidum) по чайній ложці 3 рази на день; сироп алое с салісом (Sirupus Aloes cum Ferro) по половині — 1 чайній ложці в чверті склянки води 3 рази на день протягом 15—30 днів. У народній медицині суміш соку свіжого листя алое, свинячого смальцю (або гусячого жиру), коров'ячого масла, меду і порошку какао у співвідношенні 3:20 використовують при туберкульосі легень і виразці шлунка (столову ложку суміші розводять у склянці гарячого молока і випивають за 2 рази). ПІДШКІРНО — екстракт алое рідкий для ін'єкцій (Extractum Aloes fluidum pro injectionlbus) щодня по 1 мл 15—50 днів (дітям до 5 років — 0,2—0,3 мл, старшим — 0,5 мл). ЗОВНІШНЬО — сік або лінімент А. д. (Linimentum Aloes) наносять тонким шаром на уражену поверхню 2—3 рази на добу і накривають марлевою серветкою.

 


    фейсбук