АРАЛІЯ ВИСОКА (аралія маньчжурська, аралия высокая)

Листопадний, дуже колючий кущ або невеличке дерево родини аралієвих. Стовбур прямий, 1,5 — 5 м заввишки. Листки великі (40—80 см), двічі перистоскладні, довгочерешкові, зібрані в кільце на верхівці стовбура. Квітки дрібні, двостатеві, правильні, зеленаві, зібрані у довгі (до 45 см) густі вологі. Плід — соковита, синьо-чорна кістянка. В умовах Києва цвіте у липні.

Поширення

В дикому стані росте на Далекому Сході. На Україні проходить випробування як інтродуцент у ботанічних садах і дендропарках.

Заготівля і зберігання

Використовують корені завтовшки 2— 4 см, відібрані восени або рано навесні з рослин 5—15-річного віку. Викопані корені старанно очищають від землі, розрізають на куски 10—12 см завдовжки (товсті розщеплюють) і сушать під наметом, у провітрюваних приміщеннях або в сушарках при температурі не вищій за 60 °. Зберігають у сухих приміщеннях. Строк придатності — 2 роки.

Хімічний склад

Корені А. в. містять тритерпенові сапоніни (аралозиди А, В, і С), ефірну олію, смолисті речовини, камедь, білки, крохмаль, вуглеводи та алкалоїд аралін.

Фармакологічні властивості і використання

Дослідженнями встановлено стимулюючий вплив препаратів А. в. на центральну нервову систему, їхні кардіотонічну, антистресорну, антиоксидантну, гонадотропну та гіпоклікемічну властивості. Препарати А. в. поліпшують загальний стан хворих, стимулюють обмін речовин, покращують апетит, підвищують розумову й фізичну працездатність. Їх використовують після контузій мозку, при різноманітних астенічних та депресивних станах організму, при гіпотонічній хворобі, нейроциркуляторній дистонії за гіпотонічним і кардіальним типами, при початкових стадіях атеросклерозу, імпотенції, при деяких функціональний порушеннях нервової системи (особливо таких, що виникли в результаті тривалої розумової та фізичної перевтоми), як реабілітаційний засіб після тяжких хронічних та інфекційних захворювань.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО—настойку кореня (у співвідношенні 1:5, на 70 % -ному спир¬ті) по 30—40 крапель 2—3 рази на день. ПРОТИПОКАЗАНО вживати препарати А. в. при епілепсії, гіперкінезах, підвищеній нервовій збудливості, безсонні, гіпертонії, перед сном. Небезпечним є й передозовування їх.

 


    фейсбук