Дворічна трав'яниста, майже гола рослина родини селерових (зонтичних). Стебло прямостояче, дуже розгалужене, борозенчасте, порожнисте, часто сизе, знизу з червоно-бурими плямами, 50 — 200 см заввишки. Листки з порожнистим черешком, широкотрикутні, 2—3 перисті, з перистонадрізаними або роздільними довгастими частками. Квітки дрібні, білі, в зонтиках; зонтики утворюють щитковидне суцвіття. Плід—двосім'янка. Цвіте у травні — вересні.

Поширення

Росте по всій території України на лісових галявинах, луках, засмічених місцях.

Сировина

Використовують траву, зібрану на початку цвітіння рослини, і нестигле насіння різом із зонтиками. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

У насінні й траві Б. п. є алкалоїди коніїн,

Фармакологічні властивості і використання

В народній медицині Б. п. вживають як болетамувальний, протисудомний і кровоспинний засіб, для лікування раку молочної залози й фіброміоми матки.

Лікарські форми і застосування

Настойку (беруть за об'ємом 2 частини суміші листя і насіння на 4 частини 90 % спирту, настоюють 15 днів, проціджують) по 2 краплі на 1 столову ложку води не більше як 5 раз на день. Рослина смертельно отруйна! При перших ознаках отруєння (сильна слабість, нудота, блювання, пронос, падіння температури тіла) необхідно негайно викликати лікаря, а потерпілому надати першу допомогу.


    фейсбук