(варгун, борконь, буркун жовтий, липка, донник лекарственный)

Melilotus officinalis — дворічна трав'яниста рослина родини бобових. Стебло прямостояче, розгалужене, голе або вгорі розсіяноволосисте, 30—100 см заввишки. Листки трійчасті. Листочки дрібнозубчасті. Прилистки шиловидні, цілісні. Квітки двостатеві, зигоморфні, дрібні, жовті, у багатоквіткових пазушних китицях. Плід — біб. Цвіте у червні - серпні.

Поширення

Росте по всій території України на лісових галявинах, узліссях, на схилах балок, біля доріг та канав, як бур'ян у садах.

Заготівля і зберігання

Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Зрізають верхівки довжиною 30 см і бокові пагони. Сушать на сонці або під наметом. Суху траву обмолочують і просівають через дротяне сито, щоб відділити товсті стебла. Сухої сировини виходить 25-28 % . Строк придатності 2 роки. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад

Трава Б. л. містить кумарин (0,4-0,9 % ), мелілотин, кумарову і мелілотову кислоти, глікозид мелілотозид, похідні пурину, жироподібні речовини (4,3 %), білок (17,6 %), ефірну олію (0,01 % ).

Фармакологічні властивості і використання

Препарати Б. л. мають відхаркувальні, пом'якшувальні, седативні, болетамувальні, вітрогінні та антикоагулюючі властивості. Вони посилюють кровообіг, сприяють зменшенню набряків і усуненню запальних процесів. Б. л. використовують для виготовлення зеленого витяжного пластиру, при стенокардії й тромбозі коронарних судин, як протисудомний засіб, входить до складу сумішей лікарських рослин, що застосовуються при бронхіті, туберкульозі легень, болях у шлунку, набряках та ревматизмі. В народній медицині, крім того, Б. л. використовують при кашлі, мігрені, безсонні, гіпертонії, клімактеричних розладах, хворобах яєчників, як засіб, що стимулює виділення молока у матерів-годувальниць. У болгарській народній медицині Б. л. п'ють при герпесі, фурункулах та тріщинах заднього проходу. У вітчизняній і зарубіжній народній медицині препарати Б. л. широко використовують і як зовнішній засіб: припарки або компреси — для розм'якшення та розсмоктування затверділостей, абсцесів, недозрілих фурункулів, набряків, при герпесі й тріщинах заднього проходу, мазь — для розтирань після простуди і при порізах. ЗОВНІШНЬО — 2 столові ложки суміші трави Б. л., листя мальви лісової й алтеї лікарської, квіток ромашки лікарської та насіння льону звичайного (у співвідношенні 1:1:1:1:1) проварюють у 50 мл води і застосовують для примочок і припарок при герпесі. Вітамінні салати: відварену картоплю нарізують кусочками, посипають подрібненою цибулею і буркуном, заправляють олією або сметаною (на 200 г картоплі беруть 25 г молодого листячка Б. л., 25 г зеленої цибулі, 20 г олії).


    фейсбук

    Останні матеріали