(базилик обыкновенный)

Осітит basilicum — однорічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Трава і квітки мають сильний приємний аромат. Стебло пряме, галузисте, чотиригранне, 15—50 см заввишки. Листки супротивні, черешкові, яйцевидно-ромбічні, майже голі; верхівкові — лілуваті, волосисті. Квітки неправильні, з білим або рожевим віночком, зібрані в китицевидне суцвіття. Плід — з 4 го¬рішків. Цвіте рослина в червні — липні.

Поширення

Походять васильки з Південної Азії. На Україні культивуються як ефіроолійна рослина.

Заготівля і зберігання

Використовують траву (Herba Ocimi basilici), зібрану під час цвітіння рослини. Зрізують усю надземну масу на висоті 8—10 см від поверхні землі. На рослині відростають нові пагони, які також можна заготовляти. Сушать під наметом або в приміщенні з вентиляцією. Сухої сировини виходить 16% . Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Трава рослини містить ефірну олію, глікозиди, сапоніни, рутин, каротин тощо. До складу ефірної олії входять метилхавікол, цинеол, оцимен, евгенол і камфора.

Фармакологічні властивості і використання

Препарати В. с. мають болетамувальні, протисудомні, спазмолітичні та бактерицидні властивості. Рослину використовують як тонізуючий засіб при астенії, ослабленні функції дихання, порушенні кровообігу, пригніченому стані центральної нервової системи. Вітчизняна і зарубіжна народна медицина рекомендує В. с. при епілепсії, головному болю, блюванні, простудних захворюваннях верхніх дихальних шляхів, при шлункових і кишкових коліках, запаленні нирок, сечового міхура й сечовивідних каналів, як засіб, що посилює апетит, поліпшує травлення, сприяє секреції молока у матерів-годувальниць. Як зовнішній засіб В. с використовують у дерматології й косметиці.


    фейсбук