(стальник колючий)

Ononis spinosa — багаторічна трав'яниста рослина родини бобових. Стебла 30—65 см заввишки, при основі висхідні або прямостоячі, меживузля з одного боку волохаті, рідше — кругом опушені; бокові пагони — з колючками, здебільшого парними. Листки чергові: нижні — трійчасті, верхні — з одним листочком; листочки видовженоовальні, залозисто опушені. Квітки двостатеві, неправильні, одиничні, розміщені в пазухах листків на верхівках гілок, іноді утворюють небагатоквіткове верхівкове волотевидне суцвіття, віночок рожевий. Плід — біб. Цвіте у червні — серпні.

Поширення

Трапляється в західній частині Полісся на піщаних берегах річок, на схилах та біля доріг.

Сировина

Використовують кореневище, листя і квітки. Кореневища заготовляють восени або навесні до появи листків, листя й квітки — під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Рослина містить дубильні речовини, глікозиди і псевдоононін, ононід, онопсин, органічні кислоти та їхні солі, жирну та ефірну олії, фітостерин онокол, слиз, смоли, цукор та крохмаль.

Фармакологічні властивості і використання

Препарати В. к. мають сечогінні, потогінні, каменерозчинні й дезинфікуючі властивості, регулюють обмін речовин. Вживають їх у вигляді чаю або відвару при запальних процесах у нирках і сечовому міхурі, при порушеннях обміну сечової кислоти, для розчинення каменів і піску в нирках і сечовивідних шляхах, для пожвавлення діяльності залоз внутрішньої секреції і очищення крові при фурункулах і висипах на тілі та як кровоспинний засіб.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО —чай з листя та квіток (1 чайна ложка суміші на 200 мл окропу) пити по 1 склянці на день малими порціями; відвар кореневищ (1 столова ложка подрібнених кореневищ на 500 мл окропу) по півсклянки З—4 рази на день.


    фейсбук

    Останні матеріали