Hyssopus officinalis — багаторічна трав'яниста дрібно опушена рослина родини губоцвітих. Стебла чотиригранні, підведені, 20—50 см заввишки. Листки цілокраї, довголанцетні, до 8 мм завширшки, до основи клиновидно звужені, без помітного черешка, крапчасто-залозисті, з трохи загорнутими на спідній бік краями. Квітки неправильні, двостатеві, яскраво-сині, іноді рожеві; суцвіття переривчасто колосовидне, майже однобічне. Плід — з 4 горішків. Цвіте у червні — серпні.

Поширення

Походить з Південної Європи. На Україні вирощують у садах і на городах як ефіроолійну рослину. Дичавіє.

Заготівля і зберігання

Використовують траву (верхівки стебла до 20 см завдовжки), зібрану під час цвітіння рослини. Сушать під наметом або в приміщенні. Сухої сировини виходить 20 %. Зберігають у сухому приміщенні в мішках. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Трава містить ефірну олію (0, 6—1 % ), флавоноїди (0, 9%), тритерпенові кислоти (урсолова, олеанолова), дубильні й гіркі речовини, смоли, камедь і барвники. До складу ефірної олії входять пінокамфон, апінен.

Фармакологічні властивості і використання

Рослина має антисептичні й спазмолітичні властивості. В багатьох зарубіжних країнах Г. л. використовують у науковій медицині, в Україні — лише в народній. У вигляді настою або настойки його вживають як відхаркувальний засіб при хронічних катарах верхніх дихальних шляхів (бронхіти, трахеїти, ларингіти), при бронхіальній астмі, поганому травленні, хронічних колітах, метеоризмі й запорах, як глистогінний засіб, а також при анемії, неврозах, стенокардії, ревматизмі та гіпергідрозі. Місцево Г. л. використовують при запаленні очей, при стоматитах, охриплості голосу, захворюваннях глотки, для лікування забитих місць, синців, ран та екзем.

Застосування

ВНУТРІШНЬО — (2 столові ложки на 400 мл окропу, настоюють 1 годину, проціджують) по півсклянки 2—3 рази на день за 20 хв до їжі (пити теплим): настойку трави (20 г трави на 100—200 мл горілки, настоюють 7 днів, проціджують) по 1 чайній ложці 2—3 рази на день. ЗОВНІШНЬО — настій трави (2 чайні ожки трави на 200 мл окропу, настоюють 30 хв) для полоскань, промивань та компресів.

 


    фейсбук