Oenothera biennis, синонім — Onagra biennis — дворічна або однорічна трав'яниста шерстисто опушена рослина родини онагрових. Стебло прямостояче, просте або трохи розгалужене, густо облистнене, 50—70 см заввишки. Листки прикореневої розетки, що розвивається в перший рік життя або восени, цілокраї або виїмчасто-зубчасті; стеблові — видовжено-ланцетні. Квітки двостатеві, великі, 4-пелюсткові, жовті, сидячі, одиничні, в пазухах верхівкових листків. Плід — коробочка. Цвіте у червні — вересні.

Поширення

Рослина трапляється на піщаних і глинистих місцях, на лісових галявинах, берегах річок, озер і канав по всій території України. Адвентивна рослина, завезена з Північної Америки.

Сировина

Для виготовлення ліків використовують траву або окремо квітки, які заготовляють під час цвітіння рослини, і річні корені, які копають восени. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Листя енотери дворічної містить флавоноїди (кемпферол, кверцетин та їхні похідні), цериловий спирт, пентозани, інвертазу і флобафени та дубильні, смолисті й слизисті речовини. У квітках є жовта барвна речовина, а в корінні — слиз і інвертні цукри. Всі частини рослин містять ситостерин.

Фармакологічні властивості і використання

Енотеру дворічну використовують всередину у вигляді настою або настойки трави в основному як в'яжучий засіб при виснажливих проносах, які зневоднюють організм, особливо у маленьких дітей. Поряд з цим настій трави п'ють при кашлі, коклюші, спастичній астмі й нирковокам'яній хворобі та як засіб, що стимулює роботу шлунка, печінки й селезінки, заспокійливо діє при невралгічних захворюваннях серця. Відвар коріння вживають при туберкульозі легень, болях у грудях і нирковокам'яній хворобі. Настій приймають при запаленні нирок, використовують для промивання ран. У гомеопатії траву використовують при проносах. Зібрані ранньої весни й очищені від шкірки річні корені рослини їдять сирими з сіллю або використовують для приготування салатів. З молодого розеткового листя готують юшки.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — настойку трави (1 частина сировини на 5 частин горілки) по 20—30 крапель 3—4 рази на день при проносах; 2 чайні ложки трави настоюють на склянці окропу й випивають за день рівними порціями при проносах.


    фейсбук