У київському «Мистецькому арсеналі» стартував проект «Вікна», присвячений українській народній культурі. Участь у ньому взяли три українські музеї. Одна частина експозиції – це фотовиставка етнографа Петра Гончара, який зібрав зображення вікон українських хат із різних куточків держави. Інша – близько ста унікальних українських костюмів із провідних музейних колекцій.
Сто манекенів у традиційному українському вбранні відкривають виставку «Вікна» у «Мистецькому арсеналі». Костюми з Музею Гончара, Музею народної архітектури і побуту та Музею українського декоративного мистецтва вперше дістали з вітрин і об’єднали у одній експозиції. Представлені етнострої з різних регіонів України датують 19-20 століттям. Це, передусім, жіночий святковий одяг, зокрема, унікальні зразки української вишивки, пояснює науковий співробітник фондів Музею архітектури і побуту Оксана Гордієць, повідомляє «Радіо Свобода».
Друга частина виставки – це фотопроект етнографа та митця Петра Гончара. Протягом своїх подорожей Україною він збирав світлини вікон у селах. На виставці представлені навіть частини деяких шиб. Гончар розповідає, що це лише частина більшої роботи, присвяченої змінам у традиційній культурі, що поступово зникає разом з селом.
«Я хотів якось зафіксувати цей перехід. Вікно – це певна межа між світами. У традиційній культурі вони мають сакральне значення. У народній культурі вони найкраще оздоблювались, тому що мали божественне значення – крізь них проникало світло, до вікон молилися, як до сонця», – каже Петро Гончар.
Музейники, що взяли участь у «Вікнах» наголошують, що такі проекти розвивають співпрацю між музеями. Водночас зберігачам важливо було показати експонати у новий спосіб.
У рамках «Вікон» працюватиме освітня програма, присвячена українським народним традиціям.
Проект триватиме у «Мистецькому арсеналі» до першого березня.

