Томакíвка, Томаківський, Городище, Буцький — назва острова на Дніпрі на території сучасного м. Марганця в південно-західній його частині, за 66 км вниз по течії від острова Хортиця. Острів є другим за величиною дніпровим островом після Хортиці.

Річка Томаківка, права притока Дніпра, протікаючи біля острова із східного боку, ділилась на два рукави. Один із них зливався з протокою Дніпра Ревуном, що обминав острів з півночі, й другий — з протокою Дніпра — Річищем, що омивало острів з півдня. За словами Лясоти, всі три річки називалися також Томаківками.

На Томаківці, ймовірно, з 40-х рр. 16 ст. до 1593 р. перебував Кіш Запорізької Січі.

Сад на горі острова Томаківка — місце першої Запорізької Січі

За словами Маркіна Бєльського (Kronika Marcina Bielskiego. T. 3. C. 1359..), на південь від острова Хортиці був розташований інший острів, що зветься Томаківкою, на якому найчастіше живуть низові козаки і який становить для них, по суті, наймогутнішу фортецю на Дніпрі.

Острів Томаківка, що височів над околицею, був чудовим природним укріпленням. Боплан, проїжджаючи біля нього в 1637 році, писав: Томаківка … острів близько однієї третини милі (2 — 2,5 км. — В. Г.) в діаметрі, напівкруглий і високий, нагадував півкулю, весь порослий лісом; стоячи на ньому, видно всю течію Дніпра від Хортиці до Тавані.

Самуїл Зборовський, відвідавши Томаківку в другій половині XVI століття, переказував: Цей острів такий широкий, що там можна розташувати 20 тисяч людей і чимало коней.

Дослідники другої половини XIX століття І. Карелін та Л. Падалка, описуючи Томаківку, зазначають: над Річищем острів досить високий — 70 сажень — і урвистий, аз інших боків похилий і займає десь зо 300 га. Ґрунт його кам'янистий, а на схилах можна побачити значне оголення вапна (В примітках до видання «Опису України» Боплана російською мовою говориться, що окружність острова дорівнює 6 км, а поверхня — 350 га).

Пізніше Томаківка мала назви о. Буцький (від Буц), о. Дніпровський, о.Городище. Територія Томаківки частково залита водами Каховського моря.

На сьогоднішній день на території острова на горі розташовам колгоспний сад, а біля Дніпра — район м. Марганцю — Острів.

 


    фейсбук