Озерна  (Голубі Озера) – гіпсова печера розташована неподалік села Стрілківці (Борщівський район, Тернопільська область).

Довжина ходів - 130 кілометрів.

Разом з Оптимістичною вона входить у десятку найбільших печер світу.

Озерна - печера лабіринтового типу в товщі гіпсів (близько 20 м), з галереями, великими залами й вузькими, непролазними ходами. Характерним для неї є наявність так званих органних Труб, пов'язаних із тріщинами в гіпсових товщах й, звичайно, озер середньої глибини - 1.5 - 2 м.

Характерна риса Озерної - підземні озера, що займають близько третини її площі.

Стіни печери подекуди вкрить кристалами, кам'яні "квіти", зустрічаються сталактити.

У печері постійна температура +10 С відносна вологість коливається у межах 92-100 %. Один раз на 22-23 роки Озерна повністю затоплюється. А навесні, під час танення снігів, рівень води значно підвищується, блокуючи більшість ходів.

Вперше згадується на початку 40-х років XX-го століття.

Спелеологи виявили в печері Озерна безліч кісток прадавніх тварин. Кістки були знайдені під час картування недавно відритої ділянки. Під час нещодавньої експедиції спелеологи виявили в новому районі ще сотні кісток. Можливо, в цьому місці колись був вхід до печери або ж зверху була "лійка", до якої тварини потрапляли, як у пастку, їх заливало водою і потім вони вже падали в печеру.

Є ймовірність, що кістки можуть бути і на екскурсійному маршруті, тому спелеотур проходить під пильним наглядом спелеологів.


    фейсбук