(солодиця лісова, многоножка обыкновенная)

Polypodium vulgare — багаторічна зимуюча папороть родини багатоніжкових, заввишки 20—30 см. Має повзуче, солодке на смак кореневище 0,5— 1 см у діаметрі, з двома рядами прямих, шкірястих, перистороздільних, листків з  цілокраїми або іноді трохи зубчастими частками і з черешками, коротшими за пластинку. Соруси на листках відкриті, округлі, розміщені на сегментах двома рядами по боках середньої жилки. Спори утворюються в липні.

Поширення

Трапляється спорадично майже по всій території України на скелях та біля основи дерев у лісах.

Заготіля і зберігання

Використовують кореневища (Rhizoma Polypodii vulgaris), заготовлені восени або рано навесні. Кореневища очищають від надземної частини і корінців, миють, розрізають на куски 10—12 см завдовжки і сушать під наметом, в опалюваних приміщеннях або в сушарці при температурі до 40 °С. Сухої сировини виходить 25 %. Зберігають у сухих провітрюваних приміщеннях. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Кореневища Б. з. містять дубильні речовини (2,5— 3,7 % ), глікозиди поліподин і самамбаїн, сапоніни, ситостерин, кавову, яблучну, лимонну, масляну, гексойну, лаврову, янтарну та аскорбінову кислоти, метилсаліцилат, крохмаль, каучук, сліди ефірної олії.

Фармакологічні властивості і виористання

Препарати Б. з. мають відхаркувальні, пом'якшувальні, болетамувальні, потогінні, жовчогінні, сечогінні, кровоспинні та глистогінні властивості. В народній медицині препарати з кореневищ Б. з. застосовують при бронхіальних катарах, астмі, відсутності апетиту, диспепсії, гастриті, метеоризмі, при хворобах печінки, селезінки та сечового міхура, нефриті, маткових кровотечах та як абортивний засіб. Як болезаспокійливий засіб Б. з. використовують при подагрі й ломоті в суглобах. Зовнішньо Б. з. використовують при вивихах, поліпах у носовій порожнині, прикладають до забитих місць.

Лікарські форми застосування

ВНУТРІШНЬО — настій кореневищ (1 столова ложка подрібнених кореневищ на 500 мл окропу) по третині — половині склянки 4 рази на день; порошок кореневища по 1 чайній ложці 3—4 рази на день; настій порошку: 3 чайні ложки порошку кореневища заливають склянкою холодної води на 8 годин, проціджують; сировину повторно заливають склянкою окропу на 15 хв, проціджують; одержані настої змішують і випивають за день у кілька прийомів.


    фейсбук