(бавовна, бамба, хлопчатник мохнатий)

Gossypium hirsutum — багаторічна (в умовах культури — однорічна) жорстковолосиста рослина (кущ) родини мальвових. Стебло пряме, гілчасте, біля основи здерев'яніле, 1—1,5 м заввишки. Листки чергові, довгочеренкові, 3—5-лопатеві, з трикутно-яйцевидними загостреними лопаттями. Квітки одиничні, 5-пелюсткові, кремові, з червонувато-пурпуровим відтінком. Плід — багатонасінна коробочка. Насінини — з довгими одноклітинними волосками. Цвіте у липні — вересні.

Поширення

Вирощуєтеся в республіках Середньої Азії і Закавказзя як цінна прядивна культура. На Україні культивують у крайніх південних районах та в Криму.

Сировина

Використовують насіння і кору коріння (Cortex Gossypii radicis), заготовлену після того, як зібрано бавовну (волокно). З волокна одержують гігроскопічну вату (Gossypium hygroscopicum). Кора коріння аптеками не відпускається.

Хімічний склад

Усі частини рослини містять великий набір біологічно активних речовин: у корінні є госипол, дубильні речовини, аскорбінова кислота, вітамін К, триметиламін, ефірна олія; насіння містить госипол, госипін, пігмент госипурпурин, жирну олію, високоякісний білок; у квітках є флавоноїди (5 % ), лимонна (5—7 % ) і яблучна (3— 4 % ) кислоти. Каротиноїди і катехіни є в усіх частинах рослини.

Фармакологічні властивості і використання

Виділені із квіток Б. ш. флавоноїди виявляють капілярозміцнювальну дію, знижують артеріальний тиск і тонус коронарних судин. Препарати з кори коріння (рідкий екстракт або відвар) виявляють виражену кровоспинну дію й застосовуються при внутрішніх і маткових кровотечах. З коріння одержують препарат госипол (Gossypolum), який використовують при герпетичному кератиті, псоріазі, звичайному, пухирчастому та оперізуючому лишаях. Виявлено й протипухлинну дію госиполу. У зв'язку з цим рекомендується пероральне застосування його хворими на рак шлунка в після операційний період. Бавовникову олію (Oleum Gossypolii) використовують у медицині нарівні з соняшниковою і кунжутовою. Крім того, вона є цінним дієтичним продуктом і рекомендується до вживання хворим на атеросклероз. Листя Б. ш. служить сировиною для одержання лимонної кислоти.

Лікарські форми застосування

ВНУТРІШНЬО — відвар кори (2 чайні ложки сухої подрібненої кори на 1 склянку окропу) по третині склянки 3—4 рази на день; рідкий екстракт кори по 30—40 крапель 2—3 рази на день.


    фейсбук