Багаторічна трав'яниста рослина родини барвінкових. Пагони сланкі або висхідні, не вкорінюються, до 100 см завдовжки. Листки округло-яйцевидні або яйцевидні, по краях дрібновійчасті, зверху опушені, на зиму опадають. Квітки пазушні, двостатеві, віночок фіолетово-голубий, до 18 мм у діаметрі. Плід — з 2 листянок. Цвіте у травні — червні.

Поширення

Росте в лісах, переважно байрачних, по узліссях, лісових галявинах, по чагарниках, на полях у Лісостепу й Степу, в передгір'ях і на Південному березі Криму.

Сировина

Використовують траву, зібрану під час і після цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Трава Б. т. містить алкалоїди гербацеїн, гербалін, вінканін, вінкамін, резерпінін, скіміанін, акуаміцин та флавоноїди.

Фармакологічні властивості і використання

Препарати виявляють гіпотензивну й гіпоглікемічну дію. Особливо цінним є те, що в цьому барвінку, крім алкалоїдів, які мають гіпотензивну властивість, є й рутин. Природне поєднання цих речовин робить рослину особливо перспективною, бо лікування гіпертонії проводиться часто гіпотензивними препаратами разом з рутином. У народній медицині настій трави Б. т. використовують при лікуванні гнійних ран і сверблячих дерматитів, а відвар — при діабеті. Настойку коріння на горілці використовують при виразці шлунка. Рослина отруйна!


    фейсбук