Вічнозелений кущик родини брусничних. Має довге повзуче кореневище. Стебло прямостояче, галузисте, 8—25 см заввишки. Листки чергові, оберненояйцевидні. Квітки правильні, з біло-рожевим або рожевим дзвоникувватим віночком, у верхівкових китицях. Плід — округла яскраво-червона ягода. Цвіте у травні — червні. Плоди достигають у липні — серпні.

Поширення

Росте на Поліссі, в Карпатах, зрідка — на півночі Лісостепу у хвойних і мішаних лісах.

Заготівля і зберігання

Використовують листя і плоди. Листя заготовляють одразу як зійде сніг і до початку цвітіння рослини або восени після плодоношення. Сушать під наметом або на горищі, часто перемішуючи. Сухої сировини виходить 10 %. Строк придатності — 3 роки. Сировина (Folium Vitis idaeae) відпускається аптеками.

Хімічний склад

Листки Б. містять фенольні глікозиди арбутин (до 9 % ), метиларбутин і мелампсо сполуки. Ягоди містять цукри та кислоти (1,7—2,1 % ),

Фармакологічні властивості і використання

Використовують при хронічних запорах, подагрі, остеохондрозі, легких формах цукрового діабету, а також при ревматоїдних та інфекційних неспецифічних артритах. Ягоди використовують при туберкульозі легень, катарі шлунка з недостатньою кислотністю, нирковокам'яній хворобі й ревматизмі, як вітамінний, протискорбутний та протигнильний засіб. Вживають ягоди свіжими, квашеними і вареними. Відвар ягід добре гамує спрагу при гарячці. Сік пють при підвищенні кров'яного тиску. В акушерсько-гінекологічній практиці настій або відвар листя Б. використовують при набряках і нефропатії вагітних, а ягоди — при неврозах у клімактеричний період, анемії вагітних та при септичних захворюваннях у післяпологовий період.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО— відвар листя (2 столові ложки на склянку окропу) по половині — третині склянки 2—3 рази на день; суміш ягід і листя Б. та трави звіробою звичайного у співвідношенні 1:1:1 готують як настій (1 столову ложку суміші на склянку окропу, кип'ятити 10 хв, настоювати 1 годину, процідити) і п'ють по півсклянки 5 раз на день, починаючи з 4-ї години, при нічному нетриманні сечі. ЗОВНІШНЬО — сік у вигляді примочок і зрошень при лікуванні лишаїв і корости.


    фейсбук