(бузина смердюча)

Sambucus ebulus — багаторічна трав'яниста рослина родини жимолостевих. Стебло пряме, борозенчасте, розгалужене, 60—150 см заввишки. Листки з ланцетними прилистками, супротивні, непарноперисті, з 5— 9 видовженоланцетними пилчастими листочками. Квітки двостатеві, правильні, дрібні, зовні рожеві, всередині — білі, зібрані в щитковидну волоть з трьома головними гілочками. Плід — чорна кістянка. Цвіте у червні — липні. Плоди достигають у серпні — вересні.

Поширення

Росте розсіяно по всій території України на лісових вирубках, берегах водойм, засмічених місцях.

Заготівля і зберігання

Використовують коріння (Radix Sambuci ebuli), заготовлене восени. Викопані корені очищають від землі, миють, розрізають на куски по 10—12 см завдовжки, розщеплюють, пров'ялюють кілька днів на сонці і досушують у протопленому приміщенні. Сухої сировини виходить 20 % . Зберігають у сухих провітрюваних приміщеннях. Рослина нєофіцинальна.

Хімічний склад

У коренях Б. т. знайдено сапоніни, дубильні й гіркі речовини. Плоди містять цукри (глюкозу і фруктозу), органічні кислоти (яблучну, винну і оцтову), дубильні речовини, барвники, аскорбінову кислоту (25 мг% ), невідомий глікозид.

Фармакологічні властивості і використання

Препарати Б. т. виявляють діуретичну, протидіабетичну і антимікотичну дію. Як сечогінний засіб Б. т. використовують при запаленні нирок (гломерулонефриті, пієлонефриті, нефролітіазі), асциті, спричиненому захворюванням нирок, при випоті в черевну порожнину і серцеву сумку (ексудативному перикардиті). Ефективним є вживання Б. т. (окремо або в поєднанні з іншими лікарськими рослинами) при різних хворобах сечового міхура та при діабеті. Зовнішньо препарати Б. т. використовуються в дерматології.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — відвар (2 чайні ложки на склянку окропу) по 1 столовій ложці тричі на день; настойку (20 г коріння на 100 мл горілки) по 30 крапель тричі на день; з суміші квіток гадючника в'язолистого і волошки синьоїі коріння Б. т., трави споришу звичайного і хвоща польового, стовпчиків кукурудзи звичайної, листя мучниці звичайної та бруньок берези бородавчастої у співвідношенні 10:1:1,5:1:1:1,5:1,5:1,5 готують настій (4 столові ложки настоюють 12 годин на 1 л води, кип'ятять 5 хв) і теплим п'ють його по півсклянки 4 рази на день через 30 хв після їжі при набряках, поліартриті та подагрі. ЗОВНІШНЬО — настій коріння використовують для місцевих ванночок при грибкових захворюваннях нігтів і при дерматитах від укусів павуків. Рослина отруйна! Передозування небезпечне.


    фейсбук