Filipendula vulgaris, синонім F. hexapetala — багаторічна трав'яниста рослина родини розових. Має тонке кореневище з веретеновидними або майже кулястими бульбами. Стебло 30—80 см заввишки, прямостояче, нерозгалужене, облистнене. Листки переривчасто перисторозсічені; бокові листочки видовжені, глибоконадрізані. Стеблові листки чергові, з великими прилистками. Квітки дрібні, двостатеві, правильні, 6-пелюсткові, білі, іноді рожеві, в кінцевій багатоквітковій щитовидній волоті. Плід — листянка. Цвіте у червні — липні.

Поширення

Росте по всій території України (крім Карпат).

Заготівля і зберігання

Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини і кореневища з коренями, які заготовляють восени (вересень — жовтень) або рано навесні (квітень). Викопані кореневища і корені миють холодною водою, розрізають на куски (10—15 см) і сушать під наметом або на горищі. Строк придатності — 3 роки. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад

Усі частини рослини містять дубильні речовини (14—36 % ) і глікозид гаультерин (близько 0,03 % ). В коренях, крім цього, є крохмаль, а в траві — аскорбінова кислота, ефірна олія і флавонова сполука гіперин.

Фармакологічні властивості і використання

Препарати Г. з. мають в'яжучі, сечогінні, потогінні, дезинфікуючі та кровоспинні властивості. Корені рослини входять до складу мікстури М. Здренко, яку вживають при папіломатозі сечового міхура, анацидному гастриті, виразці шлунку та геморої. У вигляді настоїв або відварів Г. з. використовують при запаленнях слизових оболонок шлунково-кишкового тракту, нирок і сечовивідних шляхів, при нефролітіазі, подагрі, ревматизмі, серцевій недостатності з декомпенсацією, геморої, маткових кровотечах, білях і захворюваннях шкіри (свербіння).

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — настій бульбокоренів (1 столова ложка подрібнених бульбо коренів на 200 мл окропу, нагрівають на водяній бані 10 хв, настоюють 2 години) по 1 столовій ложці 4 рази на день; настій трави з квітками (1 столова ложка подрібненої сировини на 0,5 л окропу, настоюють у термосі одну ніч) по чверті склянки 4 рази на день; настойку (1:10, на 30 % спирті або горілці) по 30 мл тричі на день при гастритах і гінекологічних захворюваннях. ЗОВНІШНЬО — відвар (10 г коренів на 1 л води) для обмивань.


    фейсбук