(горіх відьмин, зимоцвіт, чарівна ліщина)

Hamamelis virginiana — невелике (до 7 м заввишки) дерево або кущ родини гамамелідових. Загальним виглядом рослина схожа на ліщину. Стовбур викривлений, гілки вилчасто розгалужені; кора коричнева, гладенька. Листки чергові, яйцевидні, короткочерешкові, при основі нерівнобокі, по краю виїмчасто-зубчасті, з рано опадаючими прилистками. Квітки правильні, двостатеві, чотиричленні, зібрані пучками в пазухах листків; чашолистки жовтаво-коричневі, зовні повстисті, до 3 мм завдовжки; пелюстки ясно-жовті, лінійні, 1,5—2 см завдовжки. Плід — коробочка. Цвіте у вересні — жовтні, коли починає опадати листя. Плоду дозрівають наступної осені.

Поширення

Походить з Північної Америки. На території України гамамеліс віргінський вирощують у ботанічних садах і парках як декоративну рослину.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують листя (Folium Hamamelidis) і кори (Cortex Hamamelidis), які збирають восени. Листя сушать у провітрюваних приміщеннях, час від часу перемішуючи. Кору сушать просто неба, навіть на сонці, або в сушарці пру температурі до 50°. Частину сировини використовують свіжою для виготовлення екстрактів і гомеопатичних препаратів. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Листя рослину містить 3 % гамамелітаніну — специфічної дубильної речовини глікозидного характеру та інших танідів, холін (0,2 % ), сапонін, сесквітерпен та хінну куслоту, іонон, гамамелін, гамамелідун, гамамелозу, похідні кверцетину, кемпферолу і міруцетину, 0,5 % ефірної олії, в якій є сафрол. В корі є 1—3 % гамамелітаніну та іншух дубильних речовин, флобафену, жир (0,6 % ), ефірна олія (0,5 % ) і гамамелін (16 % ).

Фармакологічні властивості і використання

Препарати з листя і кори Г. в. проявляють в'яжучу, бактеріостатичну і судинозвужувальну дію. їх використовують при варикозному розширенні вен, геморої, флебітах, для лікування ран і при травматичних ушкодженнях шкіри (в останньому випадку Г. в. є повноцінним замінником арніки гірської), для зупинення носових і внутрішніх кровотеч. При тих самих показниках, а також при емфіземі легень препарати Г. в. використовують у гомеопатії. Рослина офіцинальна, в США і більшості європейських країн, де входить до складу багатьох препаратів, у тому числі косметичних.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО - відвар (10 г кори і листя, взятих порівну, на 200 мл окропу, варити 2 хвилини) п'ють щодня по 1 склянці ковтками при флебітах. Передозування спричинює зниження артеріального тиску, олігурію, прискорене дихання, непрохідність кишечника. ЗОВНІШНЬО - відвар кори і листя (готують, як у попередньому прописі) для компресів при травматичних ушкодженнях шкіри; порошок кори Г. в. застосовують як присипку при догляді за немовлятами та від сонячних опіків.


    фейсбук