Fagopyrum sagittatum — однорічна трав'яниста рослина родини гречкових. Стебло ребристе, прямостояче, розгалужене, голе, червонувате, 30—70 см заввишки. Листки червоні, стріловидно-трикутні; нижні — довгочерешкові, верхні — майже сидячі. Квітки правильні, двостатеві, білі, блідо-рожеві, рожеві або червоні, в щитковидних суцвіттях. Плід — горішок. Цвіте у липні.

Поширення

Походить з Індії. Вирощують як круп'яну культуру переважно на Поліссі та в Лісостеповій зоні України.

Сировина

З лікувальною метою використовують насіння і траву (квітки разом з верхніми листками). Траву, як сировину для фармацевтичних заводів, збирають на початку цвітіння гречки, коли в рослині є найбільше рутину. Для виготовлення галенових препаратів використовують квітки. Аптеки сировину не відпускають.

Хімічний склад

Гречані крупи містять до 20 % білків з високим вмістом лізину і триптофану, крохмаль (до 80 % ), цукор (0,3— 0,5%), органічні кислоти (яблучна, лимонна та інші), вітаміни (В1, В2, РР і Р), макро- і мікроелементи (залізо, кальцій, фосфор, мідь, цинк, бор, йод, нікель, та кобальт). У траві гречки є багато (1,9—2,5%) рутину.

Фармакологічні властивості і використання

Гречані крупи — цінний дієтичний продукт. Приготовлені з них страви корисні людині будь-якого віку. Особливо корисним є вживання страв з гречаних крупів при шлунково-кишкових захворюваннях, недокрів'ї, розладах нервової системи, захворюваннях нирок. З трави Г. з. одержують рутин, який використовують для профілактики й лікування гіпо- й авітамінозу Р, при захворюваннях, що супроводяться порушеннями проникності судин (геморагічні діатези, капіляротоксикози, крововиливи в сітківку ока, гіпертонічна та променева хвороби, гломерулонефрит, ревматизм, септичний ендокардит тощо). На основі рутину одержують ряд інших препаратів (урутин, рутамін, аскорутин та інші). В народній медицині настій квіток (окремо або в поєднанні з іншими лікарськими рослинами) п'ють при кашлі. Добре розтерте й просіяне листя використовують для присипання запрілостей у дітей.

Лікарські форми і застосування

Настій (40 г квіток на 1 л окропу) по 1 склянці 4—5 раз на день, як відхаркувальний засіб, 50 г суміші квіток Г. з., маку дикого, трави медунки лікарської (10 г) і квіток калачиків лісових (60 г) заливають 1 л окропу, настоюють ніч і п'ють по 1 склянці 5 раз на день при сучому кашлі.


    фейсбук