Alchemilla gracilis, синонім — A. micans — багаторічна трав'яниста темно-зелена рослина родини розових. Стебла 5—20 см завдовжки, дугувато підведені або майже розпростерті, густо опушені. Прикореневі листки довгочерешкові, нирковидні або майже округлі, по краю густоволосисті, знизу опушені по головних жилках, трохи хвилясті або майже плоскі, з 9, рідше —з 11 напівяйцевидними або трикутними лопатями, зубці по краю лопатей порівняно великі, в кількості 11 або 19; стеблові листки дрібні, коротко- черешкові. Квітки дрібні, двостатеві, жовтаво-зеленаві, безпелюсткові, зібрані в пухкі клубочки, що утворюють щитковидно-волотевидне суцвіття. Плід — сім'янка. Цвіте у травні — липні.

Поширення

Росте на луках, узліссях, у гаях, у розріджених соснових і мішаних лісах на Прикарпатті, на Поліссі та в Лісостепу, у Степу — лише в північно-східній частині.

Заготівля і зберігання

Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Сушать під наметом або в приміщенні, яке добре провітрюється. Сухої сировини виходить 20 % . Зберігають у сухому місці. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Трава містить дубильні (6—8% ) і гіркі речовини, аскорбінову кислоту та інші речовини

Фармакологічні властивості і використання

Настій трави П. б. п'ють при проносах, шлункових коліках, ентероколіті, при дисменореї. Як зовнішній засіб настій трави використовують при білях у жінок, при нежиті і кровотечах з носа.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — настій (1 столова ложка подрібненого листя на 300 мл окропу, нагрівають до кипіння, настоюють 1 годину, проціджують) по 1 столовій ложці через кожні 2 години. ЗОВНІШНЬО — настій (готують, як у попередньому прописі) для промивань та спринцювань.


    фейсбук