Alchemilla vulgar is — багаторічна трав'яниста рослина родини розових. Стебло сланке, розгалужене, 10—30 см заввишки. Листки складчасті, по краю зазубрені; прикореневі — довгочерешкові, нирковидні, глибоко розсічені на 7—9 лопатей, зібрані в розетку, стеблові — 5—б-лопатеві, майже сидячі. Квітки дрібні, жовто-зелені, безпелюсткові, зібрані в клубочки, що утворюють щитковидно-волотевидне суцвіття. Плід — сім'янка. Цвіте у червні — серпні.

Поширення

Росте по всій території України на луках, у гаях, на межах, по узліссях.

Заготівля і зберігання

Використовують траву (Herba Alchemillae vulgaris), зібрану під час цвітіння рослини. Сушать під наметом або в приміщенні, яке добре провітрюється. Сухої сировини виходить 20% . Зберігають у сухому місці. Рослина неофіципальна.

Хімічний склад

Листки містять дубильні речовини (0,8%), аскорбінову кислоту (до 210 мг% ), фітостерин, смолисті речовини та цукри.

Фармакологічні властивості і використання

В народній медицині траву П. 3. використовують як в'яжучий і сечогінний засіб: внутрішньо — при нестравленні шлунка, проносах, здутті кишечника і в'ялій перистальтиці кишок, при набряках та при діабеті; зовнішньо — як протизапальний і почасти антисептичний засіб, при хворобах жіночих статевих органів (білі, надмірні менструації, зниження функції яєчників), запаленні очей, укусах комах, нежиті і кровотечах з носа, а також для лікування чиряків і гнійних ран. До лікувально-профілактичного харчового раціону включають салати з молодого листя цієї рослини.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО— відвар трави (10 г сировини на 200 мл окропу) по чверті склянки 4 рази на день; салат — помите молоде листя П. з. занурюють на 1 хв в окріп, прохолоджують, подрібнюють, змішують з подрібненими зеленою цибулею і хроном, солять, заправляють вершками (на 150 г листя П. з. беруть 25 г цибулі, 15 г хрону, 20 г вершків, сіль). ЗОВНІШНЬО — відвар трави (готують, як у попередньому прописі) для промивань, компресів, примочок і спринцювань.


    фейсбук