Розташована на Поліській рівнині та Волинському плато, які густо посічені річками. Найбільші з них – Прип’ять та її притоки Горинь і Стир. Є багато озер, особливо на Поліссі, серед яких найповноводніші Біле, Сомине, Нобель. Ліси займають 38 відсотків території. Сім північних районів області зазнали радіоактивного забруднення після аварії на Чорнобильській АЕС. Утворена 1939. Територія: 20,1 тис. кв. км.

Історія

Перші сліди перебування людини – пізній палеоліт. У ІІІ–ІІ ст. до Н. X. та у ІІ–ІІІ ст. нової ери на території сучасної області жили ранньослов’янські племена зарубенецької та черняхівської культур. У VI–VII ст. тут виникло об’єднання племен державного типу на чолі з дулібами- волинянами. Виявлено близько 100 залишків стародавніх поселень і могильників. Знайдено поселення черняхівської культури біля Варковичів і Підлужжя Дубнівського p-ну, городища X ст. У X ст. ці землі входили до складу Київської Русі- України. Визначну роль в історії краю відіграли Дорогобуж і Пересопниця (нині села), які в ХІ–ХІІ ст. були центрами удільних князівств. На Рівненщині творилися євангелії: «Дубнівське» (1539–1568), «Дорогобузьке» (1556–1561) та «Пересопницьке Єванглія» (1556–1561). На останньому в 1991 складав присягу президент України Л. Кравчук. На честь цієї книги в с. Пересопниця споруджено пам’ятник.

Сучасна Рівненщина входила до Галицько-Волинського князівства. Після його розпаду в 1457 опинилася під владою Литви. Із прийняттям Люблінської унії в краї розпочинається польська експансія. В 70-х роках XVI ст. Остріг здобув славу «волинських Афін»: він став важливим політичним, економічним і культурним центром. У Дермані, Острозі, Дубні в 1630–1636 відбувалися повстання селян. Значно активізувався народний рух під час визвольної війни в 1648–1654. Повстання в ті часи охопили всю Рівненщину. Біля с. Пляшева нинішнього Радивилівського р-ну влітку 1651 відбулася Берестецька битва між козацьким військом Б. Хмельницького та польською армією.

За Андрусівською угодою (1667) край продовжував залишатися в складі Польщі. З 1793 – під владою Росії. За Ризькою угодою (1921) Рівненщина відійшла до Польщі у складі Волинського воєводства. У 1939 – приєднана до СРСР.


    фейсбук