Bittacus italicus (Muller, 1786)

Таксономічна належність
Клас — Комахи (Insecta), ряд — Скорпіонові мухи (Mecoptera), родина — Комарівки або бітациди (Bittacidae).

Природоохоронний статус виду
Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні
Центральна та Пд. Європа, Росія (Кавказ, Урал); Україна: Черкаська, Cумська, Дніпропетровська і Херсонська обл., Крим.

Чисельність та причини її зміни
Сучасних даних про чисельність немає. Тра-плялася дрібними локальними популяціями. Спостерігалося зменшення чисельності через затоплення водосховищами, розорювання, викошування та забудову заплавних луків, застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення
Галявини та узлісся вологих листяних лісів, чагарники на заплавних луках. Дає одну генерацію на рік. Імаго з'являються у середині червня. Зазвичай ховаються під листками чагарників та трав, тримаючися за них довгими передніми ногами. Полюють на різноманітних комах та павуків, висмоктуючи вміст їхнього тіла. Личинки — сапрофаги, живляться мертвими комахами і гниючими рослинними рештками під листяною підстилкою. Яйця відкладає по одному або по декілька штук у ґрунт, де вони й зимують. Личинки з'являються навесні, заляльковуються у ґрунтових комірках наприкінці травня.

Морфологічні ознаки
Великі (довжина крила 30-35 мм) довгасті комахи, що нагадують комарів-довгоногів, але мають 2 пари крил. Ноги довгі та тонкі, всі гомілки з 2 парами шпороподібних щети-нок. Від близьких видів відрізняється тим, що анальна жилка на передньому крилі довга і закінчується набагато ближче до вершини, ніж коротка субкостальна жилка.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Занесений до ЧКУ (1994). Слід контролювати стан популяцій, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення
Відомостей немає.


    фейсбук