Zygadenus sibiricus — багаторічна цибулинна рослина родини лілійних. Має видовжено-яйцевидну цибулину. Стебло прямостояче, просте, 20—80 см заввишки. Листки лінійні, загострені, до основи звужені, скупчені в нижній частині стебла. Квітки двостатеві, правильні, білувато-зеленаві, зібрані в нещільну китицевидну волоть. Плід — коробочка. Цвіте у травні.

Поширення

Росте по рідколіссю, чагарниках, по сухих луках України.

Сировина

Для виготовлення ліків використовують траву, яку за-готовляють у червні — липні. Зрізають усю надземну частину рослини і сушать під наметом на вільному повітрі або в приміщенні з доброю вентиляцією. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Трава містить понад 0,1 % алкалоїдів.

Фармакологічні властивості і використання

Алкалоїди рослини виявляють виражений вплив на центральну нервову систему, мають інсектицидні властивості. Мазь використовують як знеболюючий засіб при невралгіях і ревматизмі. Настойку або настій використовують як протипаразитарний засіб проти головних і лобкових вошей. Інсектицидні властивості рослини використовують у боротьбі з шкідниками сільськогосподарських рослин (з гусінню білянок, кільчастого шовкопряда тощо) і паразитами сільськогосподарських тварин (наприклад, з личинками шкірного гедзя).

Лікарські форми і застосування

ЗОВНІШНЬО — мазь (20 г подрібненої трави розтирають з 50 г смальцю) для розтирань; настойку (50 г трави на 100 мл спирту) для витирання тіла; настій (1 чайна ложка сировини на 200 мл окропу) для витирання і миття голови. Рослина отруйна, використання потребує обережності.


    фейсбук